Rospuda - najsławniejsza rzeka Augustowszczyzny
Rospuda przepływa przez Pojezierze Suwalskie i północno-zachodnią część Puszczy Augustowskiej. W górnym biegu jest rzeką o charakterze przypominającym górski, po wpłynięciu do puszczy zmienia charakter na nizinny.
Swoje źródła rzeka ma na wzniesieniach znajdujących nieopodal Puszczy Rominckiej: Jastrzębiej (230 m n.p.m.), Przejmowej (213 m n.p.m.) i Lisiej Górze (259 m n.p.m.). Na swojej drodze przepływa przez 9 jezior rynnowych: Rospudę Filipowską, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospudę Augustowską. W tym ostatnim kończy swój bieg.Rospuda płynie przez lasy i łąki, tworząc wąską dolinę o wysokich brzegach. Po wpłynięciu w Puszczę Augustowską staje się spokojną rzeką, a jej dolina jest podmokła i zarośnięta trzciną. Przepływa przez dwa niezwykłe miejsca. Są to puszczańskie uroczyska - Święte Miejsce i Młyńsko. Na tym odcinku znajduje się tzw. Dolina Rospudy, o której stało się głośno za sprawą budowy obwodnicy augustowskiej.
Brzegi doliny rzeki ozdobione jarami należą do niezwykle malowniczych. Powoduje to, iż spływ Rospudą zaliczany jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Dolina Rospudy posiada torfowiskowy charakter. Występują tu torfowiska niskie, wysokie i przejściowe. Najcenniejsze są te ostatnie, które utrzymują stały poziom wody i dzięki temu nie zarastają krzewami ani drzewami. Teren ten został objęty ochroną ze względu na występowanie niezwykle rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Jest wśród nich miodokwiat krzyżowy, storczyk krwisty, rosiczka. Żyje tu wiele gatunków ważek m.in. łątka zielona, zalotka białoczelna. Gniazduje wiele ptaków: trzmielojad, orlik krzykliwy, zimorodek, żuraw.
Rospuda zimą
Piękno rzeki Rospuda można dostrzec również zimą. Niektóre jej odcinki są szczególnie urokliwe, np. tam, gdzie wpada do jeziora Garbaś. Miejsce styku dodatkowo ozdabia uroczy drewniany mostek, który jak muszka przy garniturze dodaje temu miejscu klasy i piękna.
Źródła:I. i W. Baturowie, "Po ziemi Augustowskiej"Wikipedia