Skansen wsi litewskiej w Puńsku
Przyjeżdżając do Puńska, językiem jakim usłyszymy najczęściej będzie litewski. Puńsk nazywany jest często "Stolicą Litwinów w Polsce", ze względu na ich duże skupienie na tym terenie. Małe miasteczko jakim jest Puńsk liczy sobie około 1300 mieszkańców, z czego 75% stanowią Litwini.
Litwini byli obecni na tych ziemiach już w czasie kształtowania się miasteczka, od czasów pierwszej kolonizacji tych terenów. Ze względu na tak dużą liczbę obcojęzycznych mieszkańców, w Puńsku działa szkoła podstawowa, gimnazjum oraz przedszkole z polskim i litewskim językiem nauczania.
Pierwszą atrakcją turystyczną jaka powstała w tym miasteczku jest właśnie Skansen Wsi Litewskiej, który został otwarty w 1986r. Skansen stanowi zagroda wiejska z XIX- XX wieku, w skład której wchodzą: dom mieszkalny, obora, spichlerz, stodoła i studnia z żurawiem. W starej chałupie obejrzeć możemy codzienne przedmioty użytkowe z tamtego okresu, organizowane są tu wystawy stałe i czasowe, zawsze związane z tradycją, życiem i rozrywką dawnej wsi litewskiej.
W dawnych wsiach rozrywkę organizowano w tzw. teatrach stodolanych. W stodole organizowana była tymczasowa mała scena, budowana i przyozdabiana kilka dni przed występami. Występowały tam małe teatry oraz organizowane były koncerty. Teatry stodolane stanowiły centrum kulturalne i rozrywkowe. Dziś w skansenie wsi litewskiej w Puńsku podtrzymywana jest ta tradycja, odbywa się tu nawet festiwal teatrów stodolanych. Po zwiedzaniu warto zajrzeć do okolicznej karczmy, w której mamy możliwość spróbowania tradycyjnych litewskich specjałów- często zupełnie innych od tych jakie znamy z polskiej kuchni.