Logo

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski park krajobrazowy

Najstarszy z polskich parków krajobrazowych. Teren ukształtowany przez lodowiec. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego leży najgłębsze polskie jezioro - HAŃCZA.

         


Suwalski Park Krajobrazowy – Najstarszy z polskich parków krajobrazowych. Teren ukształtowany przez lodowiec, d  zięki czemu możemy podziwiać liczne jeziora, doliny rzek, wzgórza morenowe.  Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego leży najgłębsze polskie jezioro  Hańcza (108,5 m. głębokości.). Na terenie parku znajdują się  rezerwaty: ,, Głazowisko Bachanowo”, ,,Głazowisko Łopuchowskie”, ,,Rutka”, znajdują się  liczne głazy polodowcowe. W Suwalskim Parku Krajobrazowym w miejscowości Gulbieniszki znajduję się Góra Cisowa wynosząca 256 m n.p.m., Góra Zamkowa.


Jeden z piękniejszych odcinków doliny Czarnej Hańczy wiedzie od Turtula do jeziora Hańcza. Pokonujemy podczas niego m.in. tzw. oz turtulski, który stanowi unikatowy przykład takiej rzeźby terenu, składa się on z 13 wydłużonych pagórków. Spacer ścieżką po ich grzbietach powinien być obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Suwalszczyzny.


Nietypowym zjawiskiem występującym w SPK jest Wisząca Dolina Gaciska -  jest to sucha dolina, której dno jest zwieszone około 10m nad rzeką Czarna Hańcza.  Dolina powstała w wyniku działalności wypływających spod lodowca rzek i strumieni w miejscu ich ujścia do dolin i obniżeń wypełnionych martwym lodem.  W wyniku wytopienia  się martwego lodu odsłania się położone znacznie niżej co powoduje, że dno doliny, uchodzącej do tego zagłębienia  jest „zawieszone”. Jest to to dawne koryto rzeki Czarnej Hańczy położone na obszarze wsi Kruszki i Malesowizna.


Noclegi w okolicy - Suwalski Park Krajobrazowy

CENA PLN
35.00 os/noc
CENA PLN
110.00 os/noc
CENA PLN
150.00 os/noc
Top