Logo

Warto zobaczyć na Suwalszczyźnie

Augustów

Augustów jest miastem o statusie uzdrowiska. Leży nad brzegami trzech jezior: Necka, Białego i Sajna. Lasy Puszczy Augustowskiej wkraczają niemal do jego centrum ...»


Sejny

Sejny stanowią wspaniałą bazę wypadową dla wycieczek po pojezierzu Wschodniosuwalskim, na Litwę oraz do Puszczy Augustowskiej. Posiadają unikalny układ oraz zabytki architektury z XVI/XVII w ...»


Suwałki

Suwałki to największe miasto Suwalszczyzny. Posiada całkowicie zachowany, oryginalny plan przestrzenny - reprezentacyjną zabudowę miasta na osi głównej ulicy - ul.T. Kościuszki ...» 


Olecko

Olecko to miasto położone nad jeziorem Olecko Wielkie i rzeką Legą. Posiada ciekawą, poniemiecką zabudowę z czerwonej cegły i mnóstwo małych ślicznych uliczek ...»


Kanał Augustowski

Kanał Augustowski to wodna budowla o długości 80 km i 18 śluzach (tyle jest w granicach Polski), wybudowana w XIX w. Jest interesującym szlakiem wodnym o ciekawych rozwiązaniach technicznych ...»


Wigry

Miejscowość która dostarczy wszelkich wrażeń od estetycznych po sportowe. Do zwiedzenia zespół poklasztorny, rejs statkiem, pływanie, wędkowanie, gra w tenisa ...»


Studzieniczna

Sanktuarium Maryjne ukryte w Puszczy Augustowskiej pomiędzy pięknymi jeziorami. Wiążą się z tym miejscem liczne cuda uzdrowień ...»


Dowspuda

Dowspuda jest niewielką miejscowością obok Raczek. W jej centrum znajduje się zespół ruin pałacu Paca. ...»


Stańczyki

Ogromne - 40 m mosty kolejowe na trasie nie istniejącej od około 60 lat kolei ciągle wzbudzają ciekawość. Dodatkowym ich walorem jest położenie wśród lasów Puszczy Rominckiej ...»


Smolniki

Smolniki to wieś letniskowa, położona na wyniosłej krawędzi Zagłębienia Szeszupy i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Zimą są tu czynne wyciągi narciarskie, a latem niezwykłe punkty widokowe ...»


Turtul

Wśród ciągnącego się ozu Turtulskiego - spiętrzenie wód. To staw młyński nad rzeką Czarną Hańczą - Turtul. Jest to miejsce o niezwykłym uroku i pięknych widokach ...»


Góra Zamkowa

Góra Zamkowa jest miejscem niezwykle urokliwym i zarazem obciążonym historycznie. Mieszkali tu Jaćwingowie, Litwini i Krzyżacy. Toczyły się tu ostre walki. Do dziś widać ślady dawnej świetności ...»


Stara Hańcza

Ruiny dworu, stary park, zapuszczone stawy - tyle pozostało po pięknej posiadłości w Starej Hańczy. Obok najgłębsze jezioro Polski - Hańcza ...»


Cmentarzysko Jaćwingów

Na cmentarzysku tym znajduje się miejsce pochówku członków plemienia jaćwieskiego zarówno książąt jak i zwykłych rolników. Miejsce to zostało przebadane przez archeologów ...»


Uroczysko Święte Miejsce

Miejsce niezwykle tajemnicze, położone nad piękną rzeką Rospudą, meandrującą po Puszczy Augustowskiej. Z uroczyskiem tym związanych jest kilka ciekawych legend ...»


Głazowisko Bachanowo

W rezerwacie "Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą" znajduje się największe skupisko głazów narzutowych na Suwalszczyźnie. Nieopodal głazowisko "wisząca dolina" oraz "oz Turtulski" ...»


Jezioro Jaczno

Miejsce niezwykle interesujące pod względem widokowym, jaki i biologicznym. Ze stromych brzegów rozciąga się piękny widok na część Suwalskiego Parku ...»


Wodziłki

Centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego - tu krzyżują się szlaki turystyczne. W centrum wsi stara cerkiew Staroobrzędowców. Istnieje także możliwość skorzystania z tzw. bani - oryginalnej sauny ...»


Spływ Czarną Hańczą

Jest to piękny szlak wodny prowadzący z jez. Wigry przez rzekę Czarną Hańcze i Kanał Augustowski, az do Augustowa. Wokół niezwykłe widoki i wiele wrażeń turystycznych ...»


Top